Jídlo v Itálii – Osobní zkušenost

  • 0
007_italie_jidlo_featured

Jídlo v Itálii – Osobní zkušenost

Tags : 

Pokud se chystáte do Itálie a nemáte plnou penzi, nebo „All-Inclusive“, tak jednou z hlavních věcí, nad kterou každý přemýšlí je to, jak je jídlo v Itálii drahé a jak veliké zásoby si má na dovolenou udělat. Zkušenosti, které zde popíši, pramení z návštěvy přímořského letoviska Vieste, kde jsme byli ubytovaní v bungalovech.

Asi jako každý, kdo zvolí tento typ ubytování bez stravy, jsme dopředu plánovali, co si všechno vezmeme k jídlu. Nakonec vyhrály instantní pokrmy, jako těstoviny, konzervy apod., které nezabírají moc místa, ale například k rychlému obědu bohatě dostačují. I přes některé informace o tom, jak je v Itálii jídlo drahé jsme se rozhodli dost věcí koupit až na místě. Mezi naše hlavní položky patřil toustový chléb, máslo, mléko, těstoviny, sušenky, nějaké ovoce a samozřejmě italské víno a pivo. Je pravdou, že za většinu věcí jsme zaplatili více než v drahé večerce v Česku, ale rozhodně to nebyla žádná hrůza.

V krátkém výpisu zde uvádím ceny pár věcí, které jsme kupovali:

• špagety – 0,65 €
• 250g margarínového másla – 1,99 €
• toustový chléb – 0,89 a 1,05 €
• mléko – 1,09 €
• džus – 0,89 €
• 0,33l pivo – 0,89 €
• 3 x 0,33l citronové pivo – 2,49 €
• Lambrusco 1,5l – 3,95 €

Co nás trochu překvapilo je, že hodně věcí, hlavně teda sladkosti nelze koupit jednotlivě, ale velmi často musíte koupit balení 5ks apod.

Další samostatnou kapitolou bylo stravování v místních restauracích. Už při pozvolných procházkách městem, kde jste se jen trochu zdrželi u některé z místních restaurací, abyste nakoukli na jídelní lístek, který je většinou vystavený před restaurací, se vám stane, že uslyšíte vřelé „Prego“ a vidíte číšníka, který vám ukazuje, abyste se posadili a ochutnali něco z místní restaurace. Trochu neobvyklá věc pro turisty může být, že se v Itálii platí tzv. „Coperto“, což je něco jako stolovné, nebo spropitné. Tato částka se udává na osobu a většinou ji naleznete přímo v jídelním lístku. V restauracích ve kterých jsme jedli se „Coperto“ pohybovalo v rozmezí 1 – 2 €. Pro nás osobně to bylo trochu zmatečné, protože jsme nevěděli, zda je tato částka započítána za papírové prostírání, ubrousky a další věci, které každý stůl dostal vždy nové nebo se jedná již o spropitné číšníkům. Každopádně my jsme vždy účet nějak rozumně zarovnali a vždy jsme obdrželi velmi vřelé poděkování. Druhá věc, která je trochu jiná, než v českých restauracích je to, že se účet neplatí přímo číšníkovi, od kterého obdržíte účet, ale s tímto účtem jsme vždy došli na pokladnu přímo v restauraci. Zda je to tak všude nevím, ale ani jednou se nám nestalo, že by to bylo jinak. Co se týká jídla v restauracích, tak snad všude až na pár výjimek bylo několik druhů pizzy. Cena pizzy se běžně pohybovala v rozmezí 8 – 15 €. Samozřejmě zapomeňte eidam a připravte se na mozzarelu, parmezán apod. Místní pizzy byly opravdu dobré, ale pokud zrovna neholdujete tomu, že budete jíst každý den pizzu, tak si můžete dát některou rybí specialitu (těch je všude opravdu hodně), těstoviny se vším možným anebo třeba tradiční lasagne. Co jsme viděli, tak lasagne byly často uvedeny v předkrmech, ale popravdě někdy jich bylo tolik, že na další jídlo, jsme již neměli pomyšlení a zakončili jsme to pouze dobrou kávou. Káva i v restauracích je jedna z věcí, která je srovnatelná s cenou u nás.

Další věc, kterou musíte v Itálii minimálně jednou ochutnat, je pravá italská zmrzlina. My jsme měli to štěstí, že přímo ve Vieste je kavárna se zmrzlinou, která v minulosti obdržela národní ocenění za nejlepší zmrzlinu v Itálii. A opravdu jsme nikdy asi lepší zmrzlinu neměli. Někdy je velmi těžké vybrat správnou příchuť, protože minimálně polovinu příchutí hádáte pouze podle obrázku a barvy a z druhé poloviny, co jste poznali, si nemůžete vybrat, protože jedna vypadá líp jak druhá.
Pokud se tedy vypravíte do Itálie na dovolenou, rozhodně doporučuji ochutnat co nejvíce místních specialit. Některé si zamilujete hned a některé až časem, ale určitě to stojí za to.

Autor: Martin T

Máte nějaké vlastní zkušenosti s jídlem v Itálii? Určitě nám je napište do komentářů!


Komentáře