Po žluté od Jaroměřic nad Rokytnou až po Moravský Krumlov

  • 0
007ZlutaJaromericePreview

Po žluté od Jaroměřic nad Rokytnou až po Moravský Krumlov

Tags : 

Žlutá turistická stezka, která začíná ve městě Jaroměřice nad Rokytnou a končí až v Moravském Krumlově, vás provede po břehu řeky Rokytné, jejíž délka je rovných 50 km. Na cestě narazíte na několik vesnic, na zajímavé skalní útvary, na úzké a v horším počasí i někdy dobrodružné cestičky, na pár rekreačních areálů, na několik mlýnů a to vše většinou v klidu dál od civilizace a spousty turistů. Po cestě jsme všeho všudy v přírodě narazili pouze na jednoho člověka. Pokud jste milovnící geocachingu, tak si určitě taky přijdete na své, protože na této trase je celkově 9 „kešek“ a některé získat není až tak jednoduché.

My jsme vyrazili na cestu koncem března. Auto jsme nechali v Ivančicích a do Jaroměřic nad Rokytnou jsme vyrazili autobusem. Zpět jsme opět využili autobusové spojení z Moravského Krumlova do Ivančic. Pokud budete tuto cestu plánovat, tak zjistíte, že najít vhodné spojení není vůbec jednoduché. Celou cestu jsme si rozdělili na dva dny s tím, že přespíme ve vesnici Rouchovany, která je necelých 5 km od žluté stezky. Druhý den jsme již z časových důvodů ukončili cestu ve vesnici Vémyslice a do Moravského Krumlova jsme se svezli autobusem. Z pohledu na mapu se zdá, že úsek mezi Vémyslicemi a Moravským Krumlovem je stejně asi nejméně zajímavý, tak nás to ani tak moc nemrzelo. První den nás tedy čekalo 33 km a druhý pouze 17 km.

Detail celé trasy lze vidět na Mapy.cz: https://mapy.cz/s/GpeL

TrasaZdroj: Mapy.cz
Naši cestu začínáme v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde lze nalézt krásný barokní zámek, který má volně přístupnou francouskou zahradu. Určitě stojí za krátkou návštěvu.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
 

Prvních pár kilometrů od Jaroměřic nad Rokytnou vede přes polní cestu. Asi největší zajímavostí, kterou lze na začátku cesty vidět, je kamenolom Královec.

kamenolom Královec
 

Po průchodu první vesnicí Příštpo se po chvilce již dostáváme do zalesněné oblasti, která nás kromě vesnic neopustila přibližně 25 km. Cesta vedla podél řeky Rokytné a kolem různorodých skalních útvarů. Tu a tam se před námi objevila i nějaká louka, kde se dalo v klidu a hlavně na slunci posvačit. Po cestě jsme narazili také na rozsáhlé oblasti, kde rostl medvědí česnek, tak jsme si jím mohli zpestřit náš jídelníček. Za zmínku stojí také několik mlýnů na stezce, které nelze minout.

žlutá stezka
 

Naše putování po žluté skončilo první den v obci Tavíkovice, odkud jsme se již po silnici vydali do Rouchovan. Po cestě můžete vidět jadernou elektrárnu Dukovany.

elektrárna Dukovany
 

Druhý den jsme překonali nepříjemnou cestu po silnici z Rouchovan do Tavíkovic pomocí autobusu. V Tavíkovicích jsme uvažovali o tom, že  se vydáme ještě do nedalekého středověkého podzemí v obci Přeskače, které za tu menší zacházku mohlo stát. Měli jsme ale smůlu a po telefonu jsme se dozvěděli, že  bychom museli čekat pár hodin, tak  jsme jen v místní Jednotě doplnili zásoby a vyrazili jsme po žluté dále. Cesta měla podobný ráz, jako první polovina naší cesty. Opět jsme procházeli několika rekreačními areály, procházeli jsme okolo skalních útvarů podél řeky Rokytné a míjeli jsme několik mlýnů.

žlutá stezka
 

Asi největší problém na žluté stezce je, že tato stezka pokračuje přes lávku, která je zlomená a tudíž nepoužitelná.

žlutá stezka - zlomený most
 

I přes pokusy proplazit se na druhou stranu je lávka v tak špatném stavu, že to doopravdy nešlo přejít. Proto jsme šli dále a na druhý břeh řeky jsme se museli dostat pomocí spadeného stromu.

žlutá stezka - spadený strom
 

Po překonání řeky na nás čekaly některé opravdu úzké a nezpevněné části cesty, které byly dost často také plné spadených stromů a jiných překážek. Jak bylo psané v úvodu, tak tato část cesty by byla v horším počasí zřejmě i hůře schůdná.

žlutá stezka
 

Určitě bych tuto turistickou stezku doporučil, protože stojí za to. Možná je lepší jít, stejně jako my, někdy na jaře, kdy jsou vidět lépe skály a na cestě nepotkáte tolik turistů.

Autor: Martin T

Po žluté z Jaroměřice nad Rokytnou do Moravského Krumlova

Komentáře