Pěšky z Červenohorského sedla až na Praděd

  • 0
007-CSedloPraded-preview

Pěšky z Červenohorského sedla až na Praděd

Tags : 

Pokud někdy budete ubytovaní na Červenohorském sedle, tak určitě nesmíte vynechat celodenní túru na Praděd. Nejznámější je asi cesta po červené turistické trase, která je také nejkratší (9,5km). My jsme ovšem šli po modré turistické trase a chvíli také po lyžařské Jesenické magistrále-7, protože jsme s sebou měli mini člena výpravy v kočárku. I přes to, že se jednalo o celkem „outdoorový“ kočárek, tak bychom asi červenou trasu neprojeli. Pokud máte klasický „městský“ kočárek, tak ovšem asi neprojedete ani námi zvolenou modrou trasu. Délka naší trasy byla dlouhá 12,1 km, ale díky malé zkratce se nám zkrátila na 11,9 km. Pokud se vrátíte stejnou cestou, tak celkově ujdete kolem 24 km.

Detail celé trasy lze vidět na Mapy.cz: https://mapy.cz/s/GoDV

TrasaZdroj: Mapy.cz
Vyrazili jsme na cestu začátkem května, kdy byl na cestách chvílemi ještě sníh a led, ale počasí nám jinak přálo. Mírná oblačnost a příjemné jarní slunce vytvářelo příjemnou teplotu a velmi dobrou viditelnost. Po cestě se vám naskytne mnoho krásných výhledů na krajinu, a proto je dobrá viditelnost celkem zásadní. Určitě nepřehlédnete například horní a dolní vodní nádrž Dlouhé Stráně.

Výhled na v.n. Dlouhé Stráně
 

Až dorazíte k rozcestníku Nad Petrovkou máte možnost výběru ze dvou cest. Buď vyrazíte po turistické modré stezce anebo stejně jako my budete pokračovat po lyžařské modré, kde bylo lehčí projet kočárkem. Pokud se tedy vydáte po lyžařské modré, tak po pár set metrech uvidíte pěšinku do lesa, která tuto cestu trochu zkrátí, viz obrázek níže.

Zkratka
 

Prvním a zároveň posledním místem na cestě, kde si můžete odpočinout, najíst se a dát si něco dobrého k pití, je chata Švýcárna. Na chatě si také můžete objednat místní borůvkový likér. Další zastávkou je už Praděd, který je vzdálený přibližně pouhých 3,5 km a tvoří s chatou pěkné panorama.

Chata Švýcarna a Praděd
 

Po krátkém občerstvení vyrážíme dál a zhruba po 2,5 km se dostáváme k rozcestníku Praděd. Zde se můžete vydat na přibližně poslední kilometr k vrcholu hory Praděd, který má 1491 m, nebo ještě po červené turistické stezce sejdete 2,5 km k chatě Ovčárna a k dalším přilehlým turistickým chatám. Pro sběratele turistických známek, vizitek atd. to určitě nebude nepřekonatelná zacházka a pro fotografy se zase nabídne pěkné panorama Pradědu z druhé strany.

Výhled na Praděd
 

Po návratu z Ovčárny a po zdolání posledních výškových metrů se nesmíte zapomenout vyfotit se sochou Praděda.

Socha Praděda
 

Na Pradědu se můžete dobře najíst a dát si třeba místní speciality jako borůvkové knedlíky a borůvkové pivo. Dále můžete využít za vstupné 80 kč rozhlednu k pořádnému výhledu po kraji.

Celkově naše cesta měla zhruba 29 km, protože jsme se zašli podívat ještě k chatě Ovčárna a se zastávkami na jídlo a pití jsme ji ušli za 9,5 hodiny. Prostě pěkný celodenní výlet. Pokud máte nějaké vlastní zkušenosti, tak nám je určitě napište do komentářů!

Autor: Martin T

Pěšky z Červenohorského sedla až na Praděd

Komentáře