Parníkem po Brněnské přehradě až na hrad Veveří

  • 0
002-ceska-republika-brno-veveri-featured

Parníkem po Brněnské přehradě až na hrad Veveří

Tags : 

V městské části Brno Bystrc najdete přehradu, která je brňany velmi oblíbená. Nabízí oázu klidu v uspěchaném městě, možnost koupání, možnost vodních sportů, šlapadla, elektrické loďky i projížďky parníkem. U přístaviště naleznete nemálo restaurací, stánků s občerstvením nebo zmrzlinou, ale třeba i minigolf. Každoročně se na přelomu května a června koná na brněnské přehradě přehlídka soutěžních ohňostrojů. V průběhu roku se také u přehrady pořádají oblíbené bystrcké farmářské trhy.

Parník na Brněnské přehradě
Parník na Brněnské přehradě
 

Zmiňovaným parníkem se po brněnské přehradě vydáme až ke státnímu hradu Veveří, který pochází ze 13. století a byl vystavěný v renesančně-gotickém slohu. Plavby parníky po brněnské přehradě provozuje Dopravní podnik města Brna. Plavební sezóna začíná každoročně v polovině dubna a končí v polovině měsíce října. Pokud se chcete na hrad Veveří vydat právě parníkem a víte již před cestou, že navštívíte interiéry hradu, určitě se vám vyplatí zakoupit tzv. pojízdnou vstupenku, která zahrnuje zpáteční plavbu a vstupenku na hrad Veveří. Základní jízdné se pohybuje od 15 Kč za jeden plavební úsek až po 240 Kč za zpáteční jízdenku do Veverské Bítýšky. Lze uplatnit i zlevněné jízdné (cca 50%) pro určité skupiny lidí, do nichž spadají i držitelé nepřenosné předplatní jízdenky pro zóny 100 a 101 (šalinkarty). Celá trasa lodí má 11 zastávek včetně první nástupní zastávky v přístavišti. Na zastávku Hrad Veveří trvá cesta dle jízdního řádu rovných 50 minut. Poté se musíte vydat ještě zhruba necelý kilometr k hradu. Po cestě přejdete také 80 metrů dlouhou dřevěnou lávku přes potok Veverka, která byla postavena v roce 2007.

Hrad Veveří
Hrad Veveří
 

Co se týká samotného hradu, není zrovna v nejlepším stavu a podepsalo se na něm zejména osvobozování Brna koncem 2. světové války. Poté až do roku 1999, kdy připadl do správy Národního památkového ústavu, se o hrad moc dobře nepečovalo. Ale o tom vám více poví průvodce při prohlídce samotného hradu, který lze navštívit v období od 1. dubna do konce října. Vybrat si můžete ze dvou okruhů nebo volné prohlídky areálu hradu. Základní vstupné na I. okruh činí 90 Kč, na II. okruh 150 Kč a vstup na nádvoří s ochozy a věží je za 40 Kč. Na hradě se velmi často pořádají nejrůznější výstavy, kulturní či sportovní akce a také koncerty. Velmi známou celorepublikovou akcí je letní kulturní festival Hrady CZ, který se koná každý rok v srpnu také na Veveří.

Trasa cesty na Mapy.cz
Trasa cesty na Mapy.cz
 

My jsme se vydali na krátkou procházku přes lávku, kolem Junácké louky, kolem rozcestníku Nad Zouvalkou až k vyhlídkovému místu na druhém břehu přehrady, odkud je hezký výhled na hrad Veveří. Zmiňovaná Junácká louka je přírodní památkou od roku 1989 a území je chráněné kvůli bohaté kvetoucí flóře a zejména díky výskytu v česku ohroženého druhu – hořce křížatého. Celá procházka má délku 2 km a je příjemným zpestřením výletu. Tipem na delší výlet by mohla být trasa po modré na poutní místo U Tří Křížů, k nimž vede křížová cesta z Chudčic.


Komentáře