Itálie

Hlavní město: Řím Mapa Itálie

Státní zřízení: parlamentní republika

Rozloha: 301 300 km2

Počet obyvatel: 59 400 000

Úřední jazyk: italština

Měna: Euro

Náboženství: křesťanství

Časové pásmo: +1

Členství: OSN, NATO, Rada Evropy, EU, Schengenský prostor, Eurozóna, G8

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově v jižní části Evropy a díky svému typickému tvaru na mapě je často označovaná jako „kozačka“ či bota. Itálie na severu sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Zbylou část území obklopuje Středozemní moře, které omývá italské pobřeží v celkové délce 7600 km, čímž se řadí k nejdelšímu pobřeží v Evropě. Je lemované zlatavým pískem, avšak na jihu země lze najít i oblázkové pláže. K Itálii náleží také Sardinie, Sicílie a některé menší ostrovy. Nejvyšší hora Evropy Mont Blanc je zároveň nejvyšší horou Itálie a leží v Alpách na hranici s Francií. Itálie v sobě ukrývá dva nezávislé státy – Vatikán a San Marino.

Téměř 70% veškerého území Itálie je tvořeno zemědělskou půdou. Průmyslové výrobě se daří zejména na severu území, zatímco střední a jižní část se zaměřuje na zemědělství.

Na kterých vývozních artiklech lze nejčastěji nalézt označení „Made in Italy“? Jde především o dopravní prostředky, stroje, nábytek, víno, oděvy, těstoviny, parmezán, parmská šunka nebo benátské sklo. K nejvýznamnějším zemědělským plodinám Itálie patří v první řadě vinná réva, olivy a s nimi spojená produkce olivového oleje, rajčata a zelenina.

Na turisty v Itálii čeká bohatá historie, úžasná prastará architektura i umění, dlouhé písčité pláže, zábava i výtečná proslulá italská kuchyně.


Komentáře