Řecko

Hlavní město: AthényMapa Itálie

Státní zřízení: parlamentní republika

Rozloha: 131 957 km

Počet obyvatel: 11 200 000

Úřední jazyk: řečtina

Měna: Euro

Náboženství: ortodoxní křesťanství (pravoslaví)

Časové pásmo: +2

Členství: OSN, NATO, Rada Evropy, EU, Eurozóna, Schengenský prostor

Řecko byste na mapě našli v jižní části Evropy, konkrétně v jižním cípu Balkánu, na Peloponéském poloostrově a zhruba třech tisících ostrovů. Na pevnině sousedí s Tureckem, Bulharskem, Makedonií a Albánií a tato kontinentální hranice měří 1180 km. Je omýváno Jónským, Středozemním, Krétským, Thráckým a Egejským mořem, přičemž délka celého pobřeží skýtá 15 021 km. Za zmínku stojí tyto ať už největší, nebo nejznámější řecké ostrovy a to jsou: Kréta, Rhodos, Santorini, Zakynthos, Korfu, Lefkada, Lesbos. V Řecku najdete nádherné bílé pláže jak písečné, tak oblázkové.

Hornaté oblasti tvoří 80% území Řecka a má také největší počet horských farem v Evropě a chovají se zde zejména kozy. Nejvyšším pohořím je Olymp s nejvyšší horou Mytikas s nadmořskou výškou dosahující 2917 m. Dle pověstí zde sídlí řečtí bohové.

Orná půda na řeckém území zaujímá malou plochu a kvůli tomu jsou značně závislí na dovozu některých potravin a zemědělských surovin. Moře v blízkosti Řecka pravděpodobně ukrývají značné zdroje ropy a zemního plynu, avšak těžba probíhá jen v některých oblastech. Nejvýznamnější je pro řeckou ekonomiku cestovní ruch, který tvoří cca 15% HDP. K turismu se dále řadí jako velmi významný průmysl potravinářský, oděvní a chemický. Mezi hlavní vývozní položky patří olivový olej, ovoce, tabák a oděvy. Řecko má druhé největší obchodní loďstvo na světě a největší vojenskou flotilu v Evropě.


Komentáře